Pokud používáte schéma MIF++, jistě vás zajímá, kolik zaplatíte za transakci platební kartou.

Schéma MIF++ vychází z nařízení Evropského parlamentu a Rady z roku 2015 a je povinné pro všechny poskytovatele platebních řešení. Výhodou tohoto typu účtování je jeho transparentnost a férovost. Z každé transakce, kterou u vás zákazník zaplatí přes platební terminál, se odvádí částka, která se skládá ze tří částí:

Poplatek za zpracování transakce

Tzv. Acquirer Fee, tedy poplatek Global Payments. Při vyšších obratech na platebním terminálu pokrývá i náklady na jeho provoz a servis. 

Poplatek vydavatelské bance

Tzv. Multilateral Interchange Fee - tento poplatek je částečně regulován u soukromých karet maximálně do výše 0,2% hodnoty transakce při platbě debetní kartou a 0,3% hodnoty transakce při platbě kreditní kartou. Ostatní komerční karty nepodléhají regulaci.

Poplatek kartovým společnostem

Např. Visa nebo Mastercard (tzv. Card Scheme Fee) skládající se z procentuální provize z transakce a fixního poplatku za transakci. Bere v úvahu typ karty (debetní, kreditní), kartovou asociaci, která kartu vydala a její původ (domácí, zahraniční). Jeho výši určují kartové společnosti bez ohledu na Global Payments a mohou se měnit.

Příklad - běžná platební karta

Váš zákazník chce zaplatit za svůj nákup 1000 Kč. Vlastní debetní kartu Visa vydanou k osobnímu účtu u své banky. Kolik zaplatíte za transakci přes terminál?

Global Payments
0,99%

Banka zákazníka

0,20%
Visa
0,1% + 0,35 Kč

Za tuto transakci tedy zaplatíte cca 1,3% (1,29% + 0,35 Kč)