Umožněte svým zákazníkům platit v jejich domácí měně

Díky službě Dynamická konverze měny (DCC) můžete nyní na platebních kartách Visa a Mastercard umožnit cizincům platit pohodlně v jejich domácí měně, na kterou jsou zvyklí.

DCC Rozpoznání karet

Terminál pozná kartu sám

Naše platební terminály umí sami rozpoznat, jaký typ platební karty zákazník použil. Nemusíte se tedy bát, že byste museli důkladně sledovat, jaká karta je právě v terminálu.

Extra provize za platbu v domácí měně

Za každou provedenou transakci přes službu DCC získáváte extra provizi. Díky aktivaci Dynamické konverze měny si můžete zvýšit své obraty až o 10%.

DCC Provize pro obchodníka
DCC účtenka

"Chcete platit v Eurech nebo v korunách?"

Poskytněte cizincům důvěryhodnou službu, kdy si při placení mohou vybrat měnu, ve které zaplatí. Na účtence uvidí jak zvolenou měnu, tak ekvivalent v českých korunách.

Seznam akceptovaných měn

Stále se snažíme zvyšovat počet podporovaných měn. Aktuálně jich podporujeme více než 50 a jejich počet stále roste.

Přehled DCC měn

Výhody DCC pro zákazníka

Transparentnost

Částka v dané měně se zaúčtuje na bankovní účet zákazníka přesně v uvedené hodnotě, bez jakéhokoliv dalšího navýšení

Aktuální kurz

Okamžitý převod na zákazníkovu domácí měnu dle aktuálního denního kurzu

Komfort

Zákazník přesně ví, kolik za zboží či služby zaplatí. Nemusí složitě přepočítávat nebo čekat na konečnou částku, kterou ve formě poplatků za převod zaplatí své bance

Snazší vyúčtování

Jednodušší vyúčtování cestovních výloh ze služebních cest. Částku není potřeba přepočítávat podle aktuálních kurzů.

Nejčastější dotazy k dynamické konverzi měny

Pokud zákazník reklamuje kartovou transakci, která byla provedena prostřednictvím služby DCC, kartová společnost Visa a Mastercard provede převod transakce z domácí měny držitele karty na české koruny předtím, než vám reklamovanou částku strhneme z vašeho bankovního účtu. Vzhledem k rozdílům ve směnném kurzu se může konečná částka stržené platby lišit od hodnoty původní transakce v českých korunách.

V takových případech vás budeme předem písemně informovat, než dojde ke stržení částky z vašeho účtu.

Například tyto fráze můžete použít k propagaci služby DCC, až ji budete nabízet konkrétním držitelům karet:

 • „Přejete si platit v eurech nebo v korunách?“
 • „Celkem to dělá 1600,00 CZK, což je 60,99 EUR. V jaké měně si přejete platit?“

Směnný kurz stanovuje pro každý den společnost Global Payments. Daný kurz pak platí pro veškeré transakce prostřednictvím služby DCC na vašem platebním terminálu.

Tento kurz se zobrazuje vždy před provedením transakce na terminálu. Po dokončení transakce je též uvedený i na účtence.

Podporujeme desítky měn a pořád přidáváme další. Pokud je karta vydaná v měně, která je podporovaná, sám terminál to rozpozná a nabídne zákazníkovi možnost volby měny.

Službu DCC lze využít také u transakcí, které vyžadují tzv. předautorizaci, například na počátku ubytování v hotelu nebo při zapůjčení automobilu.

Zákazníkovi se v takovém případě zobrazí aktuální směnný kurz pro službu DCC a také částka převedená do příslušné měny. Je nutné zákazníka upozornit, že konečný směnný kurz služby DCC a částka v jeho domácí měně se stanoví až při dokončení transakce po odhlášení se z hotelu nebo ukončení služby.

Ještě při odhlášení se mohou zákazníci rozhodnout službu DCC nevyužít. Pokud se tak stane, musejí se dostavit k recepci (daného hotelu či půjčovny automobilů).

DCC transakce prodejDCC výběr měnyDCC prodejDCC schválený prodej

 1. Zadejte do platebního terminálu částku v CZK.
 2. Zákazník přiloží bezkontaktní platební kartu ke čtečce. Jiný typ platební karty vložte do čtecího zařízení terminálu.
 3. V případě zahraniční platební karty vhodné ke službě DCC se automaticky zobrazí na displeji částka v obou možných měnách.
 4. Nyní předejte terminál (PIN pad) zákazníkovi a vyzvěte jej, aby si sám zvolil a potvrdil, v jaké měně si přeje platit:
  Pro platbu v CZK – tlačítko F4,
  Pro platbu ve své měně – tlačítko F1.
 5. Zákazník zadá PIN, pokud je vyžadován, a vrátí zpět platební terminál (PIN pad).
 6. Transakce je úspěšně dokončena, předejte účtenku jako obvykle.

Pokud vracíte zákazníkovi peníze z transakce, která proběhla kartou s využitím služby DCC, musíte zadat částku v korunách a poté dle pokynů zvolit možnost DCC. Vždy si zkontrolujte účtenku a ujistěte se, že původní transakce proběhla prostřednictvím služby DCC.

Vzhledem k rozdílům ve směnném kurzu se může konečná vrácená částka, kterou držitel karty obdrží, lišit od hodnoty původní transakce v jeho domácí měně. Před zahájením refundace je nutné na tuto skutečnost zákazníka upozornit.