Propustit zaměstnance bude od Nového roku snazší. Stejně tak oceníte, že zkušební doba se prodlužuje až na šest měsíců - budete tedy mít dost času si nového člověka vyzkoušet. A skvělá zpráva - zvyšují se i daňové limity, což vám umožní ponechat si víc peněz.
Zákoník práce – nejdůležitější změny
Změna u výpovědní doby
Dnes: Výpovědní doba začíná běžet první den v měsíci následujícího po měsíci, v němž byla doručena výpověď. Není-li výpověď předávána osobně, počátek běhu výpovědní doby se může přehoupnout až do dalšího měsíce. Například nepodaří-li se doručit výpověď ke konci dubna a bude doručena až 2. května, dvouměsíční výpovědní doba začne běžet až v červnu a skončí na konci července.
Od ledna 2025: Výpovědní doba má začít běžet již dnem doručení výpovědi. Při výpovědi z důvodu porušení pracovní kázně má být výpovědní doba zkrácena na jeden měsíc.
Prodloužení zkušební doby
Dnes: Zkušební doba, je-li sjednána, může být maximálně 3 měsíce u řadových zaměstnanců, respektive 6 měsíců u vedoucích. Zároveň nesmí být delší než polovina sjednané doby trvání pracovního poměru. Jednou sjednanou zkušební dobu není možné dodatečně prodlužovat (zkrácení vyloučeno není).
Od ledna 2025: MPSV navrhuje prodloužení zkušební doby až na 4 měsíce pro řadové zaměstnance, pro vedoucí pracovníky potom až na 8 měsíců. V rámci těchto limitů má být možné zkušební dobu dodatečně prodloužit.
Garance místa po návratu z rodičovské
Dnes: Aktuálně má zaměstnavatel povinnost zařadit zaměstnance na původní práci a pracoviště pouze po návratu po mateřské dovolené. Po skončení rodičovské dovolené sice musí nadále přidělovat práci podle pracovní smlouvy, nikoliv však vracet zaměstnance na původní místo.
Od ledna 2025: Do věku 2 let dítěte bude umožněn návrat z rodičovské dovolené na stejné pracovní místo.
Změny v daňových limitech pro živnostníky
Hranice pro zdanění sazbou daně ve výši 23 % se zvýší na 1 676 052 Kč (jedná se o navýšení o 93 240 Kč oproti roku 2024). Příjmy pod tuto hranici budou zdaněny 15% sazbou daně.
Maximální vyměřovací základ pro odvod sociálního pojištění u OSVČ se zvýší na 2 234 736 Kč.
Měsíční částka v prvním pásmu paušální daně se zvýší na 8 716 Kč. Měsíční částka paušální daně pro druhé a třetí pásmo zůstává oproti roku 2024 beze změny.
Minimální záloha na sociální pojištění pro OSVČ vykonávající hlavní činnost se zvyšuje na 4 759 Kč.
Minimální záloha na zdravotní pojištění pro OSVČ vykonávající hlavní činnost se zvyšuje na 3 143 Kč.
Zákon o dani z přidané hodnoty
Od ledna 2025 se změní pravidla pro povinnou registraci k DPH. Nově se bude obrat sledovat za kalendářní rok, tedy od 1. ledna do 31. prosince, oproti dosavadním 12 po sobě jdoucím měsícům.
Vedle této změny novela přinese dva registrační limity:
2 000 000 Kč
Pokud váš roční obrat přesáhne 2 miliony Kč, ale nepřekročí 2,536 milionu Kč, stanete se plátcem DPH až od 1. ledna následujícího roku.
V případě, že se chcete stát plátcem DPH dříve, musíte tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu spolu s podáním přihlášky k registraci. Díky tomu se stanete plátcem ode dne následujícího po dni překročení obratu 2 miliony Kč za podmínky, že přihláška k registraci bude podána v zákonné lhůtě do 10 dnů ode dne překročení obratu.
2 536 000 Kč
Tento limit slouží jako okamžitý spouštěč povinné registrace. Pokud překročíte obrat 2 536 000 Kč v daném kalendářním roce, stanete se plátcem DPH již následujícím dnem po překročení této částky.
Dosavadní úprava, že plátcem se osoba po překročení obratu stává až od prvního dne druhého měsíce následujícího po měsíci překročení obratu, bude zrušena.
Článek jsme připravili ve spolupráci s Michalem Jelínkem z poradenské firmy V4 Group.