Jak se bude vyvíjet česká ekonomika v dohledné době? Zarazí se inflace, bude pokračovat pokles ceny elektřiny? A jak nám pomůže slabší koruna? Přečtěte si analýzu od ekonomů České spořitelny Michala Skořepy a Petra Bártka.
Klesá inflace - co to znamená a jak se to projeví na tržbách malých podnikatelů?
Klíčovým příznivým důsledkem zpomalování růstu cen (v podmínkách pokračujícího růstu mezd) je, že se k růstu vrací reálné mzdy. Jinak řečeno, příjmy domácnosti začínají po delší době růst rychleji než jejich výdaje. Nižší inflace také zlepšuje náladu spotřebitelů. Výsledkem je zesilování poptávky domácností.
Sílící poptávka se projevuje mimo jiné i růstem maloobchodních tržeb. Ten pozorujeme v meziměsíčním vyjádření už od loňského října. V absolutním vyjádření je však objem těchto tržeb hluboko pod před-covidovým trendem: v tuto chvíli je na úrovni konce roku 2018.
Na rozdíl od vývoje po skončení pandemie (kdy se domácnosti snažily dohnat spotřebu toho, co nebylo možné kupovat během lockdownů) by tentokrát mělo oživení poptávky probíhat v různých odvětvích víc rovnoměrně.
Má smysl si teď vzít úvěr nebo budou ceny ještě klesat?
Úrokové sazby z podnikatelských úvěrů s krátkodobou fixací nebo vazbou na krátkodobé tržní úrokové sazby by měly během letoška zřetelně klesat (v rozsahu možná i dvou až tří procentních bodů) v souladu s tím, jak bude ČNB snižovat svou základní úrokovou sazbu. U hypoték lze taktéž očekávat pokles sazeb, i když výrazně pomalejším tempem.
A co s přebytečnými penězi v podnikání? Kam je nejlépe nakrátko zaparkovat?
Pro krátkodobé uložení přebytečných peněz se nejlépe hodí spořicí účet nebo termínovaný účet.
V žádném případě není vhodné – zejména v dnešní době stále ještě poměrně vysokých úrokových sazeb – nechávat delší dobu ležet takové peníze na běžném účtu, kde je úročení zanedbatelné. Běžný účet by měl být vnímán jako jakási elektronická peněženka, a v peněžence přece nenosíme víc, než je třeba na útraty v nejbližší době.
Klesá cena elektřiny. Bude to pokračovat? Má smysl měnit poskytovatele elektřiny?
Velkoobchodní ceny elektřiny poměrně rychle klesají už přes rok a na začátku letošního roku pokles ještě urychlily hlavně díky velmi teplému počasí a dobrým podmínkám pro výrobu z obnovitelných zdrojů. Nyní už jsou ceny prakticky zpět na úrovních běžných před krizí a nečekáme další podobný rychlý pokles, spíše stagnaci.
V nabídkách koncových prodejců se ale velkoobchodní ceny propisují se zpožděním měsíců až kvartálů v závislosti na druhu nabízeného produktu. V průměru lze tedy ještě další zhruba půlrok očekávat postupný pokles koncových cen silové elektřiny.
Určitě se vyplatí porovnávat nabídky jednotlivých dodavatelů, v současné době mohou kvůli rozkolísanosti trhu rozdíly dosahovat i desítek procent.
Jak ovlivní malé podnikatele slabší koruna? Co zdraží? V čem jim naopak pomůže? A jaký předpokládáte další vývoj v horizontu zhruba půl roku?
Dopady slabší koruny jsou ve dvou základních rovinách, které se navzájem do jisté míry kompenzují.
Zaprvé, slabší koruna samozřejmě zdražuje vše, co podnikatel hradí přímo v eurech. Co se týče dopadu do korunových cen, ten je mnohdy opožděn o řadu týdnů nebo měsíců v závislosti na tom, jak zní kontrakt příslušného dovozce s jeho zahraničním dodavatelem. Korunové ceny proto reagují spíš na dlouhodobější vývoj kurzu než na jeho krátkodobé kolísání.
Empirická pozorování naznačují, že nejcitlivější na kurz koruny jsou ceny pohonných hmot, potravin a elektroniky.
Zadruhé, slabší koruna zvyšuje ziskovost českých vývozců, což může vést k jejich vyšší poptávce po vstupech a k jejich větší ochotě akceptovat navýšení cen ze strany jejich dodavatelů. Celkový dopad slabší koruny na podnikatele je tedy tím příznivější, čím menší část jejich vstupů pochází přímo nebo nepřímo z dovozu a čím větší část jejich produkce (ať už jde o zboží nebo služby) se uplatňuje přímo nebo nepřímo ve vývozu.
Kurz koruny k euru v posledních týdnech výrazně oslabil, takže se může stát významným proinflačním faktorem. Čekáme proto, že ČNB ji podpoří, ať už menším než očekávaným snížením sazeb, nebo slovně. Kurz proto bude v nejbližších týdnech celkově bez jasného trendu. Zhruba od konce jara by koruna měla pod dojmem oživování domácí i zahraniční poptávky začít mírně posilovat.