Od začátku války na Ukrajině nám již několik našich klientů nám oznámilo, že jejich stránky byly napadeny nejspíš ruskými hackery. Jedná se o zákazníky, kteří poskytují dobročinné služby, například nadace nebo charitativní organizace pomáhající uprchlíkům. Hackerské útoky jim dočasně omezily provoz stránek nebo znemožnily přijímat platby od podporovatelů.
Cílem hackerských útoků byly pouze webové stránky charitativních organizací, bezpečnost plateb nebyla nijak narušena. Přesto jsme znásobili ochranu našich systémů a rádi bychom vás vyzvali, abyste i vy zvážili vyšší ochranu vašich stránek.
Jak na to?
Poraďte se se správcem vašeho webu a požádejte ho, aby zvýšil bezpečnost stránek. To samé proveďte s poskytovatelem e-shopu. Naše platební brána není součástí vašeho webu, není třeba podnikat žádné kroky, ale všechny ostatní věci mohou být napadnutelné. Doporučujeme jejich důkladnější ochranu.
„Hodně stránek používá levné hostingy bez adekvátního zabezpečení. Také samotné webové stránky a jejich redakční systémy mají většinou nulovou ochranu a tak je pro útočníky velmi jednoduché nabourat se do nich a vymazat nebo změnit jejich obsah. Nejlepší možnosti jsou alespoň základní ochranné prvky, dvoufázové ověření přístupů a všechno poctivě zálohovat, aby se v případě útoku dala stránka snadno obnovit,“ vysvětlil majitel digitální agentury Loudmark Jakub Zagar.
Podle něj v dnešní situaci stojí za to, zvážit hosting na zabezpečených serverech, které jsou aktivně spravované IT specialisty. Ti se starají o bezpečnost a zálohování, takže i v případě, že by útočník prolomil jejich ochranu, mohou celý web v krátké době opět zprovoznit.