V současnosti pravděpodobně najdete jen velmi málo lidí, kteří k placení nepoužívají platební karty. Placení, ať již s debetními či kreditními kartami, je totiž velice snadné a zákazník nemusí přemýšlet o tom, jestli má u sebe dostatek peněz.
Je proto s podivem, že stále můžeme narazit na obchodníky, kteří přijímají platby pouze v hotovosti. Jejich argumentem často bývá, že nechtějí platit poplatky za zúčtování platby kartou. Je sice pravda, že si banky za platbu kartou poplatek účtují, ale ten již v dnešní době není nijak vysoký. Zatímco před několika lety byly běžné poplatky za karetní transakci ve výši 5% až 10%, v současnosti se pohybuje mezi 1-2% podle typu karty a velikosti obratu. Obecně lze říci, že čím vyšší je obrat, který přes platební terminál uděláte, tím nižší budou poplatky.
Co je to MIF++ a proč je výhodné?
Tento typ transparentního účtování vychází z regulací Evropské Unie, která bere v potaz typ karty, jakým u vás zákazník platí. Jiné poplatky jsou u soukromých domestikovaných karet, než například u business karet, kde výše poplatku není regulovaná. Každý poplatek stržený z transakcí v sobě totiž nese celou řadu podnákladů, které se za ním skrývají. Jsou to nejen poplatky společnosti, která poskytuje platební terminál, tedy Global Payments. Jsou v něm skryty poplatky kartovým asociacím Visa nebo Mastercard, poplatky vydavatelské bance, která kartu vydala, tedy například Komerční bance. Podíl nákladů na těchto poplatcích mezi třemi subjekty je přibližně třetinový. Znamená to, že pokud zákazník utratí u vás 100 Kč, máte nastavený poplatek z transakce na 2%, tedy 2 Kč, pak pouze téměř 65 haléřů si odvádí Global Payments. Global Payments ve své třetině navíc nese náklady spojené s pronájmem terminálu, jeho technickým servisem, nonstop technickou podporou, ale i celou řadou dalších služeb, které si zákazník ani neuvědomuje."
Hotovost je celosvětově na ústupu
Zákazníci, kteří u sebe nenosí hotovost, ale pouze kartu, si pochopitelně v obchodě, který karty nepřijímá, nemohou nic nakoupit a jdou raději ke konkurenci. Statistiky dokazují, že obchodníci, kteří odmítají přijímat platby kartou, přicházejí zcela zbytečně až o 30% zákazníků. Platba kartou má pro obchodníka ještě mnoho dalších výhod. Eventuální zákazník není při placení kreditní či debetní kartou limitován výší hotovosti v peněžence, a může tak utratit mnohem více peněz. Zkušenosti ukazují, že platby za nákupy provedené kartou jsou mnohem vyšší.
Omezení hotovostních plateb ve prospěch platby kartou sebou přináší také zvýšení bezpečnosti. Ať už se jedná o snížení rizika krádeže či loupeže na pokladnách nebo při přepravě hotovosti do banky, popřípadě nebezpečí příjmu falešných bankovek, vaše peníze a zaměstnanci budou při bezhotovostních platbách kartou v mnohem větším bezpečí. Získat platební terminál navíc není vůbec nic složitého. Nyní ho navíc můžete získat až na 6 měsíců zdarma v rámci akce Česko platí kartou.